top of page

Technical Steering Group

The Technical Steering Group (TSG) is comprised of:

Katie Clemence-Jackson - QODA Consulting (Chair)

Adam Baranowski - BBP

Christine Pout - BRE

Clara Bagenal George - LETI

Jane Anderson - WLCN (Whole Life Carbon Network)

Jess Hrivnak - RIBA

Julie Godefroy - CIBSE

Fabrizio Varriale - RICS

Nektarios Gkanis - The Carbon Trust

Tom Wigg - UKGBC

Will Arnold - IStructE

Special thanks go to:

Ciara Durkin - Laing O’Rourke for acting as Secretariat to the TSG

Daniel Doran - Lifecycle Sustainability as Technical Writer

Rosie Bard - Orms as Technical Project Manager to the TSG

Matt Broad - Arup as Communications Lead

Mina Hasman and Julia Skeete -Climate Framework/SOM for Stakeholder Engagement Leads

Ellie Burkill - XCO2 for acting as Project Manager for the science-based limit-setting tool

Gilbert Lennox-King - Construction Carbon for acting as Interim Project Manager Sep - Dec 2022

Karen Shi - Cundall as Targets and Limits Project Manager

Faidon Christodoulou for acting as Sector Group Project Manager

Jack Poulton - SimpsonHaugh Architects as Consultation Insights Analyst

Our Governance Board includes founding and observer members. They are: 

Founding Members

David Partridge - Argent (Chair)

Duncan Baker Brown - RIBA

Fiona Cousins - CIBSE

Hywel Davies - CIBSE

Patrick Hayes - IStructE

Sarah Ratcliffe - BBP

Jonathan Rickard - BRE

Chris Twinn - LETI

Charlotte Neal - RICS

Smith Mordak - UKGBC

Observer Members

Bill Hughes - PIA

Angel Morales-Aguilar - RIAS

Chris Stewart - RIAS

David Porter - ICE

Task Groups

Task Group 1a - Operational Energy

Adam Baranowski - Climate Change Lead - BBP (Member of TSG)

Alexia Sofia Charisi - Sustainable Design Associate - Savills UK

Amrita Dasgupta Shekharv - Associate - Greengage Environmental

Antonietta Canta - Senior Engineer - Arup

Colin Rees - Divisional Head of Consultancy (Global) - IES

David Adams - Director - David Adams Consulting

Douglas Drewniak - Building Performance Manager - Willmott Dixon Construction

Eimear Moloney - Head of Building Performance - Hoare Lea

Frankie Demetriades - Associate Director ESG - Fiera Real Estate

Gillian Brown - Head of Property Sustainability - Office of Government Property at the Cabinet Office

Henry Ibitolu - PhD Researcher - School of Engineering at the University of Edinburgh (Task Group 1a Secretariat)

Ingrid Berkeley - Principal Sustainability Consultant - Max Fordham LLP

Joe Jack Williams - Associate - Feilden Clegg Bradley Studios

Julie Godefroy - Head of Sustainability - CIBSE (Member of TSG)

Luisa Brotas - Sustainability and Infrastructure Lead- Royal Borough of Kingston upon Thames

Malcolm Hanna - Senior Sustainability Manager - Legal & General

Marion Baeli - Partner - PDP London

Neil Granger - Director - TFT Consultants

Nils Rage - Head of ESG - Stanhope plc

Robert Cohen - Technical Director - Verco

Robin Pritchett - Associate - Cundall

Ruairi Revell - Head of Real Estate ESG - Abrdn

Sarah Lewis - Research and Policy Director - UK Passivhaus Trust

Sukriye Robinson - Architect - Skidmore Owings and Merrill

With special thanks to Henry Ibitolu who is currently acting as Secretariat to the group.

Task Group 1b - Embodied Carbon

Adam Graveley - Head of Technical and Innovation - Future Homes Hub

Alexia Laird - Senior Sustainability Manager - Landsec

Alice Moncaster - Senior Lecturer- Open University

Andrew Swain - Group Sustainability Manager - I M Properties

Chris Brown - Executive Chair - igloo Regeneration

Daniel Tomlinson - Associate Director - GWP Architecture

Duncan Cox - Associate Director, Sustainability- Thornton Tomasetti

Fiona Lomas-Holt - Associate Director - Turley

Hugh Dugdale - Associate Principal- Introba (formerly Elementa Consulting)

Ian Poole - Senior Engineer - Elliott Wood

Louisa Bowles - Partner, Sustainability Lead - Hawkins\Brown

Luca Carboni - Sustainability & Wellbeing Consultant - Element Four

Marika Gabbianelli - Structural Engineer - WSP

Matt Collins - Senior Specialist - RICS

Orlando Gibbons - Senior Engineer- Arup

Pat Hermon - Technical Lead- BRE

Philip Guthrie - Associate Director - Atelier Ten

Rhian Williams - Principal Strategic Planner - Greater London Authority

Rosie Bard - Associate - Orms

Simon Richards - Sustainability Director - Sir Robert McAlpine Ltd

Taby Halliwell - Senior Sustainability Consultant - Savills UK

Tom Tang - Graduate Consultant - Faithful+Gould, Atkins (Task Group 1a Secretariat)

Will Wild - Senior Facade Engineer - CWCT

Will Arnold - Head of Climate Action - The Institute of Structural Engineers (Member of TSG)

With special thanks to Tom Tang who is currently acting as Secretariat to the group.

Task Group 1c - Top Down

 

Ellie Burkill - Graduate Sustainability Consultant - XCO2 (Task Group 1c Secretariat)

Angie Bara - ESG Associate - Ecotectural

Ben Ross - Head of Aim for Zero Real Estate - Verco

Ben Hopkins - Associate - Bennetts Associates

Greg Waring - Senior Building Performance Engineer - Arup

Helen Bennett - Principal Architect - Helen Bennett Projects

Harper Robertson - Senior Consultant - Ricardo Energy & Environment

Karen Shi - Principal Consultant - Cundall

Jannik Giesekam - Chancellor's Fellow - University of Strathclyde

Jess Hrivnak - Practice Technical Adviser (Sustainability)- RIBA (Member of TSG)

Madeline Homewood - Associate Sustainability Engineer- JLL

Lorenzo De Donatis - ICL Manager - IES

Peter Swallow - Sustainability Lead for UK, EU & ME - Grimshaw

Rachel Capon - UK Concrete Sustainability Programme Coordinator - Mineral Products Association Ltd

Ryan Sit - Global Head of Carbon Strategy - EVORA Global

Simon Hatherley - KTP Research Associate - AHMM

Shane Hughes - Director of corporate Net Zero Services - Ramboll

Snigdha Jain - Director, ESG & Sustainability- Turley

Tom Spurrier - Director Sustainability- Hoare Lea

Tom Wigg - Senior Advisor - UKGBC (Member of TSG)

With special thanks to Ellie Burkill and Janine Campbell who are currently acting as Secretariats to the group.

Task Group 2 - Carbon Accounting

Anna Tsoumi - Principal Sustainability Consultant - Hilson Moran

Brett Ormrod - Director, Net Zero Carbon Lead - LaSalle Investment Management

Christine Pout - Principal Consultant - BRE (Member of TSG)

Cinthia Espino Castillo - Associate Senior Sustainability Coordinator - Foster + Partners

Dave Worthington - Managing Director - Verco

Dr Yair Swartz - Lecturer & Researcher - UCL

Erik Landry - Director, Climate Change - GRESB

Hugo Bennetts - Junior Consultant - Eunomia Research & Consulting

Isabella Valencio - Senior Sustainability Consultant- Planet Mark

Jane Anderson - Owner - Construction LCA

Kartik Amrania - Head of Building Sustainability Team - Sweco UK Limited

Nick Gorrie - Associate Director of Sustainability - Engineering Services Consultancy

Paul Parker - Carbon Specialist - Ramboll

Richard Twinn - Associate - Cundall

Rowan Packer - Executive Director of Sustainability - MAPP

Simon Leek - Company Carbon Manger - Sir Robert McAlpine

Sarune Ringelyte - Principal Sustainability Consultant - Savills UK

Xander Opoku - Architect & Sustainable Design Consultant - Atkins

Adam Smith - Climate Change Programme Lead - Better Buildings Partnership (Member of TSG)

Nektarios Gkanis - Senior Manager & Commercial Real Estate Lead- The Carbon Trust (Member of TSG)

Simon Sturgis - Targeting Zero LLP

With special thanks to Nick Gorrie who is currently acting as Secretariat to the group.

Task Group 3 - Reporting, Disclosure & Verification

Aazraa Pankan - Sustainability Consultant - Introba (formerly Elementa Consulting)

Andrew Frost - Associate Director - Thomson Environmental Consultants

Christine Pout - Principal Consultant - BRE (Member of TSG)

Doug Morwood - CEO - Insight Futures CIRRCLE Ltd

Emma Morgan - Building Performance Analyst - Carbon Futures

Faidon Christodoulou  

Francesca Wilkinson - Sustainability & Environmental Manger - Willmott Dixon

Frank Blande - Associate Director - Cushman & Wakefield

Gilbert Lennox-King - CEO - Construction Carbon

James Warne - Director - Inhabit

James Parker - Senior Sustainability Manager - Clarion Housing Group

Jonathan Li - Associate Director - Savills UK

Mark Jenkinson - Director - Crystal Associates

Matthew Pygott - Principal Carbon Consultant - Hydrock

Nathan Millar - Partner - Environmental Design - Foster + Partners

Nektarios Gkanis - Senior Manager& Commercial Real Estate Lead - The Carbon Trust (Member of TSG)

Poppy Parsons - Low Carbon Construction Lead - Galliford Try

Rakesh Vazirani - Head of Sustainability services - TÜV Rheinland

Ross Holleron - Head of Innovation - Sero

Sam Wallis - Director - Envision

Tom Saunders - Co-Founder/Managing Director - Sintali 

Tony Legerton - Technical Manager - NG Bailey

Xuecheng Wang - Junior Designer - Pilbrow and Partners

With special thanks to Xuecheng Wang who is currently acting as Secretariat to the group.

Sector Groups

Commercial residential (e.g. student residential, care homes)

Ankit Singh - Waterman (Group Lead)

Ara Nik - AESG 

Christos Skordis - Savills 

Darren Evans 

Davey McElwee - Waterman    

Hiba Talmoust - Waterman  (Co-Lead)

Kiro Tamer - Keltbray  

Mike White - Smith and Wallwork  

Peter Bentley

Peter Mayer - Thomas Miller  

Peter Savill - Atkins  

Sam Luker - AESG  

Sarah Linnell - Cundall  

Serena Gugliotta - WSP  

Sofi Zickerman White - LifeProven

Tom Lelyveld - AECOM  

Culture and entertainment

 

Andrew Frost - Thomsonec

Ben Melham - Mortice Consulting  

Catherine Cosgrove - Austin-Smith:Lord 

Christian Wallace - Charcoalblue 

Claire Buckley - Julie's Bicycle

Colin Darlington - Max Fordham LLP

Daniel Kew - Bennetts Associates (Group Co-Lead)

Diana Dina - Haworth Thompkins

Kathryn Simpson - National Museums Directors Council

Klara Svoboda - Bennetts Associates (Group Co-Lead)

Natasha Watson - Buro Happold

Oliver Heywood - Allies and Morrison

Peter Fisher - Bennetts Associates (Group Co-Lead)

Richard Boston - V&A

Data Centres

 

Ed Hoare - Arup

Iain MacDougall  (Group Lead)

Tom Spurrier - Hoare Lea

Healthcare

 

Adam Newman - Turner & Townsend

Alex Pitman - Alder Hay NHS Trust

Ben Barker - Hoare Lea

Christopher Pottage - Currie & Brown

Colin Rees - IES

David Buick - AECOM

Hope Lovelady - Mott Macdonald

Ian Poole - Elliot Wood

Ross Wood - ISG

Ryan Dunne - Arup (Group Lead)

Sam Luker - AESG

Serena Gugliotta - WSP

Tassos Kougionis - McBains

Heritage Expertise

Amad Kayani - Historic England

Andy Haigh - Grosvenor (Group Lead)

Joe Jack Williams - Feilden Clegg Bradley Studios 

Sarah Khan - Roger Mears Architects

Soki Rhee-Duverne - Historic England

Higher Education

Andrew Wholley - Mott MacDonald

Claire Akparanta - University of Aberdeen

Gillian Brown - Office of Government Property of the Cabinet Office

Greg Hardie - Arup

Helena Tinker - Manchester Met

Joe Croft (Group Lead)

John Bailey - Turner and Townsend

Karen Turnbull - Atkins

Mehdi Shahrestani - University of Reading

Mike White - Smith and Wallwork

Philip Mannis - Hoare Lea

Simon Leek - Sir Robert McAlpine

Zoe Glander - Overbury & Morgan Lovell

Homes

Adam Graveley - Future Homes

Alex Baines - Saint Gobain

Bryce Gilroy-Scott - Centre for Alternative Technology

Chris Brown - Igloo

David Adams - FHH

David Leversha - WSP

Gary Frame - Atkins

George Martin - Building Performance Network

John Alker - L&G

Julian Brooks - Good Homes Alliance CIC

Kat Adair - Ridge & Partners

Katie Cairns - Assael

Louise Clarke - Berkley Group- (Group Co-Lead)

Marc Seligmann - Maccrenor Lavington

Marcos Navarro - Natwest

Pete Marsh - Vor Group

Ryan Philp - Dalkin

Sophia Ceneda ​- Glenn Howells Architects 

Tom Kordel - XCO2 (Group Co-lead)

Victoria Thorns - LLDC

Hotels

Aretik Makantasi - JLL

Carol Lock - RSP Consulting Engineers LLP

Hugo Marques - GEG Engineering

Ian Steward - Recoup

Jorge Abarca - WSP

Katarzyna Lewandowska - Bennetts Associates

Nelly Martinez - F+P (Group Lead)

Oleksandr Pobroskyy - Cundall

Rodrigo Martinez 

Thibald Gerardin - Cushman & Wakefield

Yilin Wang

Logistics/Warehouses

David Leversha - WSP (Group Lead)

Ellen Jones - ISG

Frankie Demetriades - Fiera real estate

Hannah Bailey - JLL

Jamie Baxter

Jonathan Trice - Omega

Jorge Abarca Montero - WSP

Kat Adair - RIDGE

Luke Blyth - Hoare Lea

Michael Sansom - Steel Construction

Mohamed Abushariah

Peter Bartley - AEW Arch

Theodor Bratosin - Cundall

Offices

Ankit Singh - Waterman

Bev Taylor - Bruntwood

Carolina Caneva - TFT

Chantal Beaudoin - Knight Frank Investment Management

Daniel Skidmore - AECOM

David Kingstone - Buro Happhold

David Healy - WSP

Debbie Hobbs - SPG (Group Lead)

Edwin Wealend - Longevity Partners

Hala El Akl - Oxford Properties

Ian Keenleyside - ISG

Katarzyna Lewandowska - Bennetts Associates

Laura Beaumont - Helical plc

Malcolm Hanna - Legal & General

Matt Brinklow - Mace

Michael Nogas Carbon.ci

Neil Pennell - Landsec

Patrick Ho - Swire Properties

Peter Williams - British Council for Offices/ Stanhope

Robert Cohen - Verco

Stephen Hill - ARUP

Zoe Glander - MS fit out

Retail

Alex Munro - ISG 

Eimear Moloney - Hoare Lea 

Jamie Wise - DTZ Investors 

Maria Spyrou - Turner and Townsend 

Mark Gardiner - MJC Environmental Services 

Neil Pennell - Landsec 

Quinten Babcock - Transport for London 

Robert Deacon - Grosvenor 

Rob MacWhannell - Better Buildings Partnerships 

Samuel  Ukeke - Turner and Townsend 

Yorgos Koronaios - Savills 

Schools

Christian Dimbleby - Architype

David Buick - AECOM

Emily Caoj 

Fiona Brazill - Capita Public Services (Group Lead)

Hareth Pochee - Max Fordham

Jack Dempster - Woolgar Hunter 

Kamar Zaman - MITIE Energy

Katie Carter - Galliford Try

Malcolm Buchanan - Woolgar Hunter

Marc Walsh - Xtratherm Insulation

Matthew Teague - Tata Steel

Matt Wrate - Chord Consult

Paola Pappas - Woolgar Hunter

Peter Courtenay - Bouyges 

Poppy Parsons - Galliford Try

Rhodri Davies - ISG

Robert Hopkins - AHR

Science and Technology

Adeel Ahmed - Introba (formerly Elementa Consulting)

Andrew Somerville - Hoare Lea

Carl McKenzie - DEFRA

Gary Clark - HOK

Jack Tinsley - Hoare Lea

James Warne - WME

Liam Nicholls - Creative Places 

Margarita Chorafa - Introba (formerly Elementa Consulting)

Matt Butler - Arup

Nathan Millar - Foster & Partners

Nicola Carniato - AKT II

Shane Melon - Hoare Lea

Silviu Pirvu Mega - Optimal UK

Simon Ebbatson - Introba (formerly Elementa Consulting) (Group Lead)

Simon Wyatt - Cundall

So Young Hyun - Sodexo

Will Fogden - Kadans

Sport and Leisure

Adam Selvey - Ramboll

Gemma Christian - Cundall (Group Lead)

George Pritchard - Scenariio Ltd

Graham Finnie - Sportscotland

Mark Palmer - Max Fordham

Matthew Lomas - Arup

Nicolas Beltran - EP&T

Paul Toyne - Grimshaw

Support Team

Alex Johnstone - Architype

Annika Buser - BBP

Beth Blomfield - LETI

Brooke Penman - UKGBC

Clare Murray - Levitt Bernstein/LETI

Erika Petrova - Hawkins\Brown

Gemma White - Overbury

Julia Galves - Hawkins\Brown

Mary Costello - LETI

Matt Cox - Arup

Sophie Tysoe - BBP

AECOM

AEW

AHMM

AHR

Anne Thorne Architects LLP

Architype ltd

Argent LLP

Arup

Atkins

Bam

BDP

BE Design

Big Yellow Group

Bouygues

Bruntwood

Bryden Wood

Buro Happold

BWB Consulting

Certified

Chapman bdsp

City of London

Commercial Services Group

Cundall

Curtins

Cushman and Wakefield

Davies Maguire

dRMM

DEFRA

Eckersley O'Callaghan Engineers

Fiera Real Estate

Focus Consultants

Glenn Howells Architects

Hawkins Brown

Haworth Tompkins

Hilson Moran

Introba (formerly Elementa Consulting)

ISG ltd.

JLL

Kirsty Maguire Architect

Knight Frank Investment Management

Lamington Group

Landsec

LEAP

Lendlease

London Legacy

longevity Partners

Mace Group

Martin Ingham

Max Fordham LLP

Method Consulting

New River

Nigel Dutt

Nottingham Trent University

Pilbrow and Partners

Price Myers

Purcell

Qoda Consulting

Ramboll

Renaissance Associates Ltd

Ridge

RPS

Savills

SD Structures

Sir Robert McApline

Smith and Wallwork

Staffordshire University

Sustainable Construction Services

Swansea Council

Swansea University

Timber Development

Tooley Forster

Treveth Holdings LLP

Turley

Turner & Townsend

University of Liverpool

University of Reading

Walsh

Wates Group

Welsh School of Architecture

Whitby Wood

Wilkinson Eyre

Willmott Dixon Holdings Ltd

Woolgar Hunter

Workman

WSP

XCO2

Data Providers

bottom of page